2022 NCAA Division III Men's Wrestling Championships © - Adrian College Central Regional
(NCAA is a trademark of the National Collegiate Athletic Association)
Tickets (can be purchased at gate with no advanced sales; all-session passes are available)
= All-sessions ticket price will be $25 for adults, $15 for students (junior & senior high school and college)/senior citizens and children (ages 6-12)
= Single-day admission price will be $15 for adults, $10 for students (junior & senior high school and college)/senior citizens and children (ages 6-12)
= Children 5 and under will be admitted for free with a paying adult
= You must have a wristband (issued upon paying admission) that is required for re-entry throughout the day
= Per NCAA rules, no complimentary passes accepted.
Adrian College is proud to serve as host of the NCAA Division III Men's Wrestling Regional Championships for the second time.
COVID-19 Protocols
Adrian College is following the recommendations set by the state and local health department. Click
HERE for full Adrian College COVID-19 policies
Parking
Spectator Parking (no charge) --
Driving Directions. We advise GPS users to enter 147 South Charles Street (this is actually the physical address for the WOW Cafe & Wingery inside the ice arena), but this will get you to the main parking lot adjacent to the Merillat Sport and Fitness Center.
Campus Maps and Parking l
Full screen version l
Merillat Sport and Fitness Center
Participating Schools:
Individual Rankings (NWCA) Representing Central Region
125--
Jacob Decatur, 1st, Baldwin Wallace;
Jack Stanley, 8th, Mount Union;
Carlos Champagne, 14th, Wabash
133--
David Massey, 4th, Mount Union;
Andrew Perelka, 8th, John Carroll
141--
Jordin James, 1st, University of Mount Union;
Jacob Reed, 11th, Ohio Northern;
Jarrod Brezovec, 12th, John Carroll
149--
Michael Petrella, 4th, Baldwin Wallace;
Hunter Murphy, 6th, Olivet;
Chase Sumner, 12th, Ohio Northern
157--
Stanley Bleich, 15th, Baldwin Wallace
165--
Kyle Hatch, 1st, Wabash;
Dylan Briggs, 7th, Olivet;
Patrick McGraw, 12th, John Carroll;
Jordan Hardrick, 15th, Ohio Northern
174--
Cornell Beachem, 1st, Mount Saint Joseph University;
Dan Devera, 14th, John Carroll
184--
Antonio McCloud, 6th, Mount Saint Joseph University;
Lucas Salmon, 7th, Baldwin Wallace
197--
Doug Byrne, 3rd, Baldwin Wallace;
Jack Heldt, 4th, Wabash;
Dylan Wellbaum, 15th, Adrian
285--
Max Bishop, 1st, Wabash;
Donovan King, 4th, Olivet;
Isaiah Espinoza, 11th, Adrian
Note: Other regional sites are Lower Midwest 2/25-2/26 at Loras College; Mideast 2/26-2/27 at Elizabethtown College; Northeast 2/26-2/27 at Springfield College; Southeast 2/25-2/26 at Lycoming College; and Upper Midwest 2/25-2/26 at UW-Eau Claire.
The top-three wrestlers (first, second, third) from each weight class at the respective regional will advance to the national championships at U.S. Cellular Center in Cedar Rapids, Iowa, on March 11-12. (American Rivers Conference, host)
National Championship Page
Schedule of Events:
Thursday, February 24, 2022
2 p.m.--Mats available for team workouts (MSFC field house "Blue Gym")
6 p.m.-- Seeding/Coaches meeting (MSFC Bulldog Room)
8 p.m.--Mats close for all competitors, at conclusion of the seeding meeting
Friday, February 25, 2022
7 a.m.--Facility opens for competing teams and essential personnel only
8:45 a.m.--Skin check in the MSFC field house "Blue Gym", immediately followed by weigh-in at approximately 9 a.m.
9 a.m.--Tickets go on sale to the public in the Merillat Sports and Fitness Center lobby
9:30 a.m.--Wrestling facility opens to general public
11 a.m.--Introduction and National Anthem; Championship–Rounds 1 and 2 (4 mats); Consolation–Round 1 (4 mats); Championship-Quarterfinal/Consolation-Rounds 2 & 3 (4 mats)
Saturday, February 26, 2022
7 a.m. Facility opens for competing teams and essential personnel only
8:45 a.m.--Skin check in the MSFC field house "Blue Gym", immediately followed by weigh-in at approximately 9 a.m.
9 a.m.--Tickets go on sale in the MSFC lobby
9:30 a.m.--Wrestling facility opens to general public
11 a.m.--Introduction and National Anthem; Championship–Semifinal & Consolation–Quarterfinal (3 mats); Consolation–Semifinals (3 mats)
2 p.m.--Championship–Finals (Mat 3); Consolation–Finals (Mat 2); Consolation–5th Place (Mat 4); Consolation–7th Place (Mat 1).
4 p.m.--Presentation of Awards (Mat 1)
Other Links